Pachové ohradníky - účinnost

Ohradníky brání střetu zvířat s auty

  • Srážkám aut se zvěří budou bránit v Moravskoslezském kraji v některých lesních úsecích silnic pachové ohradníky. Krajský úřad se je rozhodl nakoupit a instalovat v místech, kde střety se zvěří hrozí. Na jejich nákup vyčlenil 120.000 korun. ČTK o tom informovala mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.
  • "Podle statistik dopravních nehod dochází na silnicích druhých a třetích tříd v Moravskoslezském kraji k četným střetům motorových vozidel s vysokou a černou zvěří," uvedl náměstek hejtmana Miroslav Novák. Podle něho nejsou dopravní značky upozorňující na výskyt zvěře příliš účinné. Více v článku:

Proto kraj rozmístí kolem silnic druhých a třetích tříd zhruba 4000 pachových ohradníků, které mají chránit 40 až 50 kilometrů komunikací. Kraji patří přibližně 2700 kilometrů silnic těchto tříd.

O tom, kde konkrétně budou ohradníky postaveny, rozhodne Správa silnic Moravskoslezského kraje společně s okresními mysliveckými spolky - sdruženími Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná a Opava, které pomohou místa vytypovat.

Pachové ohradníky fungují na bázi pachových repelentů, které mají funkci pachových bariér. Aplikují se nástřikem na tyče nebo stromy a díky účinné látce, která obsahuje pach člověka nebo predátorů, například medvěda, rysa, vlka, zabraňují zvěři vstupu do nebezpečných prostor.

Ohradníky již používají v jiných regionech, například na Vysočině. Na Žďársku začali myslivci s instalací pachových ohradníků už před třemi lety na přibližně tříkilometrovém úseku. Řidiči se tam průměrně během roku střetli se zvěří přibližně dvacetkrát. Po instalaci ohradníků loni ani letos k nehodám se zvěří v daném úseku již nedošlo.

PACHOVÝ KOLÍK

  • Pachový kolík, neboli oplocenka, je dřevěný kolík, na nějž je nanesena chemikálie Hagopur. Jedná se o pěnu s repelentem proti spárkaté zvěři, která imituje pachy velkých predátorů a zvěř tak z místa odpuzuje. Podle Českomoravské myslivecké jednoty, která projekt s pachovými oplocenkami rozjela, je jejich účinnost 80 až 90 procent.
  • "Zatímco v roce 2008 našli myslivci v úseku 589 sražených kusů spárkaté zvěře, v minulém roce, kdy projekt probíhal, už jen 50 kusů. Pachové oplocenky tedy mají 80ti až 90ti procentní účinnost," uvedl mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Josef Pubal.
  • Pachové oplocenky tvoří linie několika pachových kolíků, na které je nanesena stavební pěna s koncentrátem Duftazaun společnosti Hagopur. "Tato pěna má fungovat jako repelent proti spárkaté zvěři, silně zapáchá po velkých predátorech a zvěř to odrazuje," dodal Pubal.
  • Někde se pěna nanášela na kolíky, jinde postačil keř nebo hustý porost. Podle Pubala koncentrát účinkuje asi čtyři měsíce, pak se musí obnovit.
  • Kromě srnců, kterých je v oblasti projektu nejvíce, kolíky zabraly i na zajíce a bažanty. S tím se původně vůbec nepočítalo.

ZVĚŘ NA SILNICI

Pachové ohradníky HAGOPUR

Počet zvířat, která každoročně uhynou na českých silnicích.

Zajíc polní           566 400
Ježek                   346 800
Bažant obecný      68 400
Srnec obecný        52 000
Kuna lesní            49 800
Lasice kolčava      28 100
Liška obecná          4 400

Myslivci nechali kolíky umístit do nepřehledných míst, odkud řidič neměl šanci zvíře zpozorovat a zavčasu brzdit. Naopak na volných prostranstvích, jako je například louka, nechali zvěři přes cestu volný přechod.

"Chceme zabránit srážkám se zvěří, ale ne zabránit zvěři zcela přecházet silnice. Kolíky v nepřehledných místech, kterým se vyhne, ji vytlačí na přehlednější území," popsal smysl projektu Pubal s tím, že zvěř i řidiči tak mají čas zareagovat a zvířatům zůstane možnost migrovat za potravou nebo za vodou.

Loni se stalo v Česku 3 084 nehod, při který řidiči srazili nějaké zvíře. Jeden člověk při těchto dopravních haváriích přišel o život.

Pachové oplocenky by se v budoucnu mohly objevit v celé České republice. Už nyní jedná myslivecká jednota s výrobcem chemikálie i s Ředitelstvím silnic a dálnic. To pachové oplocenky užívá od loňského listopadu.

"Jsou umístěny například podél dálnice D47 v Moravskoslezském kraji. U dálnic preferujeme klasické oplocení, nicméně to zde ještě není postaveno. Pachové oplocenky nám sloužily jako provizorní řešení a letos je vyměníme za ploty. Pachové kolíky plánujeme užívat na silnicích nižších tříd," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Užívání pachových oplocenek je podle ní pro společnost výhodné. "Nemá sice stoprocentní účinnost jako ploty, ale je mnohem méně nákladné. Rozhodně se jejich užívání nebráníme, spíše naopak," doplnila.

S projektem takzvaných pachových "zdí" přišel Karel Hrouzek z Českomoravské myslivecké jednoty, který nový postup ochrany zvěře i řidičů zkoušel na 121 kilometrech silnic na Litoměřicku a Žatecku.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/myslivci-uz-vi-jak-ochranit-zver-i-ridice-pomahaji-pachove-ohradniky-1ii-/domaci.asp?c=A100225_174142_domaci_t
 

Jsme internetový obchod zaměřený na prodej pachových ohradníků Hagopur a odpuzovačů Deramax. 

  • Nabízíme kompletní sortiment firmy HAGOPUR.Vše vedeme skladem v Hradci Králové a do 24 hodin expedujeme. 

HAGOPUR Pachový ohradník ve spolupráci s ADAC

Logo Hagopur

vyvinutý produkt pro snížení nebo zabránění nehod na silnicích a proti okusu plodin a dřevin.

Je to mezinárodně patentovaný produkt, systém skládající se z:

  • Pachový ohradník ® Dávkovač
  • Pachový ohradník ® pěna
  • Pachový ohradník ® Concentrate
  • Pachový ohradník ® čistič

Pachový ohradník se používá v Německu od roku 1990 a stal se nedílnou součástí mnoha úseků silnic. Tento systém se také používá v Rakousku, Švýcarsku a Španělsku. S veklým úspěchem na mnoha silnicích se nyní využívá i v České republice.

V Německu je již 30.000 km silnic s pachovým ohradníkem a bilance snížení je o 76%, v různých prokázaných jednotlivých případech dokonce až o 100%. Pachový ohraník je zcela ekologický.

Pachový ohradník ® je založen na speciální pěně, která se aplikuje podél silnic a zabraňuje častým nehodám. Velmi zjednodušeně - působením UV záření se z pěny uvolňuje vůně - kombinace slože: vlk, rys, medvěd a člověk.

Senzibilizující účinek ohradníku ® založena na kombinaci: vůně koktejlů, pouliční hluk a pohyb vozidel.

Aplikace:

Pachový ohradník ® lze použít podél silnic nebo exponovaných úsecích silnic, aplkovat na kolíčky, stromy, silniční hranice nebo jednoduše postavit kůly. Pěnové zásoby postupně vytečou.

Použití v ČR

Neúměrné ztráty na zvěři způsobené střety s motorovými vozidly a vlaky jsou každo-ročně předmětem nářků uživatelů honiteb. Tyto střety však mají také za následek ztráty na lidských životech a nevyčíslitelné škody na majetku. V době kdy jsou k mání prostředky, které mohou tento problém vyřešit, je nepochopitelná pasivita většiny českých myslivců.

Myslivci z Litoměřicka, Roudnicka, Žatecka, Domažlicka a Pardubicka již vyzkoušeli světelnou a pachovou ochranu kritických úseků silnic. Na semináři pořádaném v loňském roce v Litoměřicích byly tyto zkušenosti prezentovány. Lze obecně konstatovat, že ochrana pachovými ohradníky vychází podle zjištěných poznatků nejefektivněji. Jde o relativně snadnou a finančně přijatelnou formu ochrany silnic. Z pachových ohradníků dominuje přípravek Duftzaun vyvinutý firmou HAGOPUR. V Německu se tento přípravek používá již od roku 1990 a v současnosti je tímto přípravkem ošetřeno cca 30.000 km německých silnic. Jeho použitím bylo dosaženo snížení střetů zvěře s motorovými vozidly až o 76 %, v některých případech je účinnost 100 %. Na základě těchto výsledků bylo používání rozšířeno také v Rakousku, Švýcarsku a Španělsku.

Na základě výše popsaných skutečností by měli i uživatelé honiteb v České republice, ve spolupráci s vlastníky honiteb a místně příslušnými odbory dopravy, urychleně vytypovávat kritické úseky silnic I., II, a III. třídy. Souběžně je třeba vyzvat odbory dopravy a Krajské úřady k vytvoření dotačních titulů, které by výrazně napomohly k realizaci této prospěšné akce. Myslivci by potom vložili do projektu svou práci a s ohledem na znalosti pohybu zvěře by realizovali praktickou část aplikace pachových ohradníků. Pachový ohradník je založen na speciální pěně, která se aplikuje pomocí stříkací pistole podél silnic na stromy, zemědělské kultury či dřevěné kolíky. Působením UV záření se z pěny uvolňuje aroma složené z pachů vlka, rysa, medvěda a člověka.

Výhradním dovozcem pachových ohradníku typu Duftzaun je firma ALEX, Jagd – Lov – Hunting. Kromě tohoto přípravku nabízíme myslivcům další výrobky firmy HAGOPUR jako jsou ochrany zemědělských kultur, ochrany proti vniku srnčat před sekáním pícnin, ochranu domácností a motorových vozidel proti šelmám, zejména kunám. Dále jsou zde k mání vábidla na srnčí, jelení a černou zvěř a také na kuny a lišky. Tato vábidla slouží k odlákání zvěře z některých problémových prostor a také k usnadnění lovu.

Na závěr si dovolím několik drobných úvah. Je zarážející, že přes nesporné a prokazatelné výsledky v zahraničí, Ministerstvo zemědělství nezahrnulo tuto společensky významnou činnost do dotačních titulů, které každoročně vyhlašuje. Rovněž je k podivení, že ani „největší“ myslivecká organizace dosud nevyvinula žádnou aktivitu k podpoře této pro zvěř i člověka prospěšné akce. Na úplný závěr jen provokativní výzvu: „Myslivci budete dále jen sedět a naříkat nad rozlitým mlékem nebo se zvednete a něco pro zvěř a společnost vykonáte?“